Section outline

  • Študijsko gradivo iz predmeta Trajnostni razvoj (TRR) slušatelje seznanja s temeljnimi pojmi  in splošnim vedenjem o okolju, ergonomiji delovnega mesta, varnosti in zdravju pri delu in varstvom pred požarom.

    Varstvo okolja seznanja slušatelja s temeljnimi pojmi in splošnim vedenjem o okolju, življenju, okoljski etiki, o sonaravnem ravnanju in presoji vplivov na okolje s poudarkom na gospodarskih usmeritvah in tehničnih rešitvah za ohranitev naravnih vrednot, ki so tudi pogoj za konkurenčnost in preživetje podjetja.

    Ergonomija je znanstvena veja o človekovih sposobnostih (navadah), omejitvah pravic in drugih človeških značilnostih, ki so podlaga za človekovo ustvarjanje in oblikovanje.

    Ergonomično oblikovanje je veda o: sestavi orodij, strojev, sistemov, nalog, dela in okolja za varno, udobno in učinkovito uporabo, ki zajema človekove navade, pogosto naredi delo bolj produktivno, učinkovito, varno in zanesljivo. Z ergonomsko ureditvijo delovnega mesta skušamo delo čim bolj prilagoditi človekovim fizičnim in psihičnim lastnostim ter zmanjšati oz. preprečiti morebitne škodljive učinke na zdravje.  Uporaba ergonomije na delovnem mestu ima veliko prednosti; za delavca so najpomembnejše zdrave in varne delovne razmere, za delodajalca pa je najpomembnejša večja produktivnost.

    Področje varnosti in zdravja pri delu opredeljujejo načela, pravila in aktivnosti, ki morajo posamezniku (delavcu) omogočiti uspešno opravljanje poklicnega dela s polnim delovnim učinkom in brez škode za njegovo zdravje od prvega delovnega dne pa do konca delovne dobe. Varnosti in zdravja pri delu obsega pravice in obveznosti delodajalcev in delavcev, s katerimi se obvladuje oz. preprečuje nevarnost in škodljivost pri delu, zagotavljajo takšno raven varnosti in zdravja pri delu, ki glede na naravo dela zagotavlja delavcu največjo možno mero zdravstvene in psihofizične varnosti. Hkrati s tem je delodajalec dolžan prilagajati svoje ukrepe za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu spremenjenim okoliščinam, stalno izboljševati obstoječe stanje oz. stopnjo varnosti in zdravja pri delu.

    Področje varstva pred požarom ureja dejavnosti in ukrepe: raziskovanja, izobraževanja in načrtovanja ukrepov, nadziranje, požarno zavarovanje, gasilstvo, tehnični nadzor, dimnikarstvo, požarno varovanje premoženja idr.  Ukrepi morajo biti načrtovani in izvedeni tako, da v največji možni meri preprečijo nastanek požara oz. da ob požaru omejijo njegovo širjenje.