Main content blocks
Section outline
-
Višješolski študijski programi so zasnovani tako, da vsak letnik obsega 60 kreditnih točk (ECT). V 2. letniku se ta obseg sestoji iz:
- PRI (13 ECT),
- PIP (5 ECT),
- obvezni in izbirni moduli (predmeti) programa (37 ECT),
- diplomski izpit (5 ECT).
PIP predstavlja predmet, ki ga študent lahko poljubno izbere na katerikoli višji ali visoki šoli v Sloveniji oz. v EU. Višja strokovna šola Ljubljana ponuja študentom 2. letnika programa Mehatronika in Oblikovanje materialov kot prostoizbirni predmet Razvoj programskih aplikacij in Multimediji, ki je sicer eden izmed izbirnih predmetov programa Mehatronika. Študentje se lahko odločijo, da obiskujejo in opravljajo ta predmet, lahko pa si izberejo poljuben drug predmet znotraj VSŠ ali iz drugih šol. Multimedije so na voljo programu Oblikovanje materialov, Razvoj programskih aplikacij pa v programu Mehatronika.
Program Oblikovanje materialov:
Študenti smeri les se lahko v drugem letniku vključijo v predmet Projektno delo. Študenti smeri kovina in polimeri se lahko v drugem letniku priključijo v predmet Multimedije. Tako se jim avtomatsko prizna prostoizbirni predmet. Študenti, ki se ne želijo vključiti v te predmete, morajo skladno s predmetnikom opraviti drug prostoizbirni predmet.
Program Mehatronika:
Študenti 2. letnika imajo možnost izbire treh modulov, in sicer: Robotika (predmeta Robotski sistemi 1 ter Tehnološki procesi) ali Proizvodni sistemi (predmeta Računalniško podprte tehnologije ter Tehnološki procesi) ali Avtomatizacija (predmeta Programiranje v avtomatiki ter Tehnološki procesi).
Obvezni predmeti 2. letnika so Ekonomika podjetja, Sistemi mehatronike 2, Tehniški predpisi in projektiranje ter Komunikacijske tehnologije in storitve z obsegom 22 ECT. Modulni predmeti obsegajo skupaj 10 ECT, prosto izbirni predmet pa obsega 5 ECT. Zato je potrebno izbrati še en predmet, ki je vreden 5 ECT, da lahko uspešno zaključite letnik in pristopite k diplomskemu izpitu. VSŠ Ljubljana v študijskem letu 2020/2021 ponuja možnost izbire med štirimi predmeti, in sicer:
- Računalniško podprte tehnologije,
- Robotski sistem 1,
- Programiranje v avtomatiki ter
- Razvoj programskih aplikacij.
Prvi izbrani predmet bo tako predstavljal izbirni predmet, drugi pa prosto izbirni predmet (PIP). Lahko pa izberete tudi samo enega kot izbirni predmet, prosto izbirni predmet pa opravljate na drugi šoli.
Zaradi zagotavljanja izvedbe omenjenih predmetov prosimo, da svojo izbiro potrdite najkasneje do 10.12.2020. Vpis na posamezen modul je mogoč preko e-učilnice.
-
-
Teorijo ima predavatelj Toni Zupančič (zaposlen v SIEMENS), vaje izvaja predavatelj Boris Vertuš.
Pri PA predmetu se srečamo s programiranjem v višjem programskem jeziku in elektrotehnično shemo in vezavo. S pomočjo mikrokrmilnika, na katerega priklopimo različne senzorje na vhodu in različne aktuatorje na izhodu sestavimo krmilje oziroma avtomatiko sistema. Začnemo s preprostimi primeri, kot so vklapljanje led svetil, nadaljujemo s primeri, kjer uporabimo različne senzorje pri krmilju in avtomatiki in zaključimo s primerom brezžične povezave mobilnega telefona z mikrokrmilnikom.
Vse vaje se izvajajo praktično, oziroma vajo, delovanje preverimo na testni plošči Arduino, pri tem si pomagamo s simulacijami.
Boris Vertuš
-